Ponad tysiąc studentów i doktorantów otrzymuje w tym roku akademickim wsparcie finansowe w ramach Programu Stypendiów Pomostowych, w tym sześciuset na pierwszy rok studiów. 5 grudnia 2018 roku w Warszawie odbyła się inauguracja siedemnastej edycji Programu Stypendiów Pomostowych.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele koalicji Partnerów programu oraz tegoroczni stypendyści.

„Stypendia Pomostowe” to rozbudowany program stypendialny, oferujący studentom wsparcie finansowe na I rok i dalsze lata studiów. Zainicjowany został w 2002 roku przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych zdolnej, niezamożnej młodzieży ze wsi i małych miejscowości.

Dzięki otrzymywanym stypendiom młodzi, uzdolnieni ludzie mogą spełnić swoje marzenia i studiować na wybranej przez siebie uczelni– mówił Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. 98% stypendystów ocenia, że stypendium poprawiło ich sytuację materialną w czasie studiów w dużym i bardzo dużym stopniu, 90% stypendystów kończy studia z dobrymi i bardzo dobrymi wynikami w nauce.

Stypendia pomostowe otrzymują ambitni i zdolni maturzyści, osiągający dobre wyniki w nauce i pochodzący z niezamożnych rodzin, którzy rozpoczynają I rok studiów dziennych w uczelniach publicznych, i spełniają jeden z czterech warunków: pochodzą z rodziny byłego pracownika PGR, lub są finalistami olimpiad przedmiotowych w szkole ponadgimnazjalnej, lub pochodzą z rodziny wielodzietnej albo są wychowankami rodziny zastępczej bądź państwowego domu dziecka, lub mają rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej. Stypendium pomostowe na I rok studiów wynosi 5000 zł i jest wypłacane w 10 miesięcznych ratach po 500 zł.

gala2018 mix1

Stypendyści, którzy osiągną dobre wyniki w nauce, mogą ubiegać się o wsparcie na II, III i IV roku, a także stypendia językowe, stypendia na wyjazd na zagraniczną uczelnię, doktoranckie oraz staże.
Wykład inauguracyjny na uroczystości wygłosiła Profesor Anna Giza – Poleszczuk, prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego, która w swoim wystąpieniu mówiła o społecznej roli uczelni i nauki we współczesnym świecie.

Pragnę podziękować wszystkim osobom i organizacjom zaangażowanym w Program Stypendiów Pomostowych za wsparcie, które otrzymujemy od Państwa. To dzięki Państwu nasz pomost do kariery naukowej i zawodowej jest coraz bardziej okazały, gotowy by udźwignąć  nasze marzenia o lepszą  przyszłość obywateli niepodległej Polski, obywateli rozwijającego się świata. W imieniu wszystkich stypendystów składam gorące podziękowania wszystkim, dzięki których zaangażowaniu kolejne roczniki stypendystów mogą rozwijać się, szlifować swoje talenty, zdobywać nowe doświadczenia – dziękowała Partnerom Programu stypendystka Karina Rejs.

Gala Stypendiów Pomostowych 5 grudnia 2018 r.

„Stypendia Pomostowe” są jednym z największych pozarządowych programów stypendialnych w Polsce. Partnerami programu są obecnie: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Narodowy Bank Polski, Fundacja Wspomagania Wsi, Fundacja BGŻ BNP Paribas, a także koalicja blisko 90 lokalnych organizacji pozarządowych. Na realizację siedemnastu edycji programu Partnerzy przeznaczyli 110 milionów zł. Od początku programu przyznano ponad 22 700 stypendiów na I rok i dalsze lata studiów. Stypendium na I rok studiów dziennych otrzymało ponad 16 000 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

Realizatorem programu jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości.

Program jest realizowany przy współpracy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Centrum im. Profesora Bronisława Geremka oraz Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Patronat medialny nad programem sprawują: Rzeczpospolita, Forum Akademickie oraz Perspektywy.

Więcej informacji o programie na: www.stypendia-pomostowe.pl