THE FOUNDATION SUPPORTS YOUNG PEOPLE'S EDUCATION

Entrepreneurship, Finance and Management Competition

The 19th edition of the competition will take place on May 28-30, 2015. 15 student teams will compete against each other to become winners and win valuable prizes.

Bridge Scholarships Program

Bridge Scholarships is an extensive scholarship program which offers students scholarships for the 1st and further years of their studies. In the 13th edition of the Programme over 1200 students were granted university studies scholarships.

The Foundation

We have been supporting the education sector for over 20 years. We conduct scholarship programmes, organize internships, conferences and workshops. We help young people to spread their wings. We provide a chance for development to the young, ambitious and talented.

Polish-American Internship Initiative

The Polish-American Internship Initiative enables outstanding Polish students with excellent academic achievement to complete 2-3 month-long holiday internships in the U.S. reputed corporations.

Conferences

Our cycle of conferences for NGO's is focused on developing educational opportunities for young people living in small towns and the role the NGOs play in eliminating disproportion in access to university education and attractive employment market that exists between young people from rural areas and those living in big cities.

Previous Next Play Pause

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że nasza stypendystka, Ewelina Piech-Możejko, odbyła w ramach programu Transatlantic Future Leaders Forum dziewięciotygodniowy staż w Waszyngtonie, w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych w biurze Congresswoman Marcy Kaptur.

Dzięki nawiązanej przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości współpracy z Transatlantic Future Leaders Forum (TFLF) stypendyści pomostowi wszystkich lat studiów kolejny już rok mogli ubiegać się o praktyki letnie w Kongresie USA. Najlepszym kandydatem okazała się pani Ewelina, która w Waszyngtonie zdobyła bezcenne doświadczenia. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do lektury relacji naszej stypendystki ze stażu:

Od sierpnia do października 2018 roku miałam okazję reprezentować Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości odbywając staż w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych w biurze Congresswoman Marcy Kaptur z 9 Dystryktu Ohio. W tegorocznej edycji programu stażowego Transatlantic Future Leaders Forum wzięło udział siedmioro młodych Polaków.

W Waszyngtonie spędziłam 9 wspaniałych tygodni, podczas których zdobyłam cenne doświadczenie, umiejętności praktyczne oraz nowe znajomości. Był to świetna okazja do pracy w międzynarodowym środowisku i poznania specyfiki amerykańskiej polityki. Sam wyjazd i staż na Kapitolu był ogromnym wyróżnieniem, a fakt, że pracowałam w biurze Congresswoman Marcy Kaptur, która jest najdłużej urzędującą kobietą w Kongresie w historii Stanów Zjednoczonych sprawił, że było to dla mnie jeszcze bardziej wyjątkowe doświadczenie.

Staż był świetną okazją do tego, by zobaczyć jak działa proces legislacyjny, lobbing oraz dyplomacja  Stanów Zjednoczonych. Praca ta z umożliwiła mi poznanie wielu wartościowych osób zarówno z sektora publicznego, jak i świata biznesu. W biurze zajmowałam się sprawami związanymi z relacjami transatlantyckimi, a w szczególności kontaktami z takimi krajami jak Polska, Ukraina, Węgry i Rosja. Miałam okazję współorganizować debatę dla europejskich dyplomatów dotyczącą kwestii Nord Stream II, przygotowywałam raporty dotyczące wolności mediów w naszym regionie, opracowywałam także projekt rezolucji z okazji stulecia polskiej Niepodległości. Było to jedno z moich najcenniejszych doświadczeń zawodowych.

 

TFLF Ewelina

 

Oprócz wyzwań związanych z pracą w biurze w programie przewidziano również wiele spotkań okołostażowych m.in. w Departamencie Stanu USA, Ambasadzie Polski w Waszyngtonie, Atlantic Council, Banku Światowym, Międzynarodowym Funduszu Walutowym, CNN, a także z wieloma przedstawicielami świata polityki – Prezydentem RP Andrzejem Dudą, senatorem Richardem Lugarem, Radosławem Sikorskim, Danielem Friedem, Ianem Brzezinskim i wieloma innymi osobistościami. W wolnym czasie korzystaliśmy z szerokiej oferty muzeów oraz galerii sztuk, a w weekendy zwiedzaliśmy również okoliczne stany. Udało mi się zobaczyć Nowy Jork, Virgina Beach, Norfolk i Williamsburg w stanie Virginia oraz Charleston w Karolinie Południowej. Był to mój pierwszy pobyt w USA. Amerykańska kultura okazała się być niezwykle ciekawa i w wielu aspektach odmienna od europejskiej.  Wspomnienia z tego wyjazdu zostaną na długo w mojej pamięci.

Dziękuję organizatorom stażu, Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności za umożliwienie mi wyjazdu, sfinansowanie części kosztów oraz ogromne wsparcie, na które mogłam liczyć na każdym etapie rekrutacji i stażu. Wszystkich serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w przyszłorocznej rekrutacji.

 

Organizatorem programu praktyk jest TFLF, instytucja powołana by umożliwić najzdolniejszym polskim studentom odbycie stażu w biurach prominentnych przedstawicieli władzy ustawodawczej w Waszyngtonie. Program został powołany do życia przez absolwentów podobnych praktyk organizowanych przez US-EU Government Initiatives (USEUGI) – instytucji działającej w latach 2004- 2014 dzięki wysiłkom jednej osoby – p. Marka Podhoreckiego. Program zawieszono po śmierci założyciela w 2014 roku. Grupa absolwentów tego programu zebrała się jednak pod koniec 2015 roku i postanowiła kontynuować tamtą inicjatywę, powołując do życia TFLF. W 2018 roku odbyła się trzecia edycja programu.

Więcej informacji o inicjatywie na: www.transatlanticforum.org